Niezwykła historia bielizny damskiej

Wydawałoby się, że rozpoczniemy tę opowieść od średniowiecznego gorsetu. Jednak historia szycia i istnienia bielizny damskiej zawiodła nas, choć tylko na krótką chwilkę, do starożytnego Egiptu. Egipcjanki nosiły drugą tunikę, a Rzymianki owijały biust tkaninami, aby w ich mniemaniu bardziej zwrócić na niego uwagę. I to w zasadzie byłoby na tyle jeśli chodzi o starożytne czasy.

Prawdziwy przełom nastąpił w momencie kiedy na scenę wkroczył, wspomniany na wstępie, do dziś kultowy – GORSET. Miało to miejsce w późnym średniowieczu.  Epoka bezwzględnej dominacji gorsetu, a wraz nim moda na sylwetkę w kształcie klepsydry, trwała ponad 400 lat. I znów wraca. Pierwsze stelaże gorsetów „budowano” z drutów, a nawet z drewna. Obszywano je płótnem, skórą, a z czasem coraz bardziej wykwintnymi materiałami.

Jeśli chodzi o dolne partie bielizny w późnym średniowieczu, to …cóż kobietom pozostawał jedynie pas cnoty. Owszem istniała jeszcze jedna opcja – a mianowicie jedwabne, sięgające kolan tzw. calzoni. Były jednak zarezerwowane tylko dla kurtyzan i odsądzone powszechnie od czci i wiary.  Zadziwiające było to średniowiecze, żeby bufiaste ogromne majtki uznać za atrybut kurtyzany;)

Sytuacja w zakresie dolnej partii bielizny uległa zmianie dopiero wówczas, kiedy ku powszechnemu zdumieniu okazało się, że kobiety jeżdżąc konno, siłą rzeczy musiały odsłonić uda.  Dyskusja na ten temat rozgorzała za czasów Katarzyny Medycejskiej. Calzoni wróciły do łask i zaczęły być nazywane …pantalonami.  Historia szycia, a raczej ozdabiania pantalonów to niezwykła przygoda, pełna krawieckiej fantazji.  Do dekoracji pantalonów używano haftu, koronek, falbanek. W epoce napoleońskiej szyto je z muślinów, satyny, aksamitu, grubego jedwabiu a nawet kaszmiru. Aż szkoda, że była to bielizna. A jak miał się gorset w tych czasach? Otóż w ramach Rewolucji Francuskiej i całkowitej negacji arystokratycznych obyczajów zrezygnowano z niego prawie całkowicie. Ponoć Napoleon nazwał nawet gorset „mordercą ludzkiej rasy”.

Z biegiem lat pantalony stawały się coraz krótsze i coraz powszechniej stosowane. Nieodzowne w podróży, przy myciu okien (chodzi o przeciągi rzecz jasna 😉 oraz przy uprawianiu aktywności sportowych: gimnastyki czy jazdy na łyżwach.

Tancerkom kankana pantalony zawdzięczają jeszcze większą sławę. Czy wiecie, że istniał prawny obowiązek noszenia majtek przez francuskie tancerki?

Tymczasem w nieodległej Anglii pod koniec XIX wieku powstaje „polepszacz biustu” zbudowany z drutu i jedwabiu, dostępny w sprzedaży wysyłkowejJ  We Francji na przełomie wieków również rozpoczęto regularną sprzedaż podtrzymywaczy piersi, jako osobnej części garderoby. Nazwę  „biustonosz” zastosował po raz pierwszy „Vogue” w 1907 roku, a cztery lata później umieszczono to słowo w słowniku „Oxford English Dictionary”

Kolorowa bielizna to też wynalazek początków XX wieku. Wówczas uzyskano odporne na spieranie barwniki. A jak to się stało, że majtki stawały się coraz krótsze? To oczywiście splot kilku wątków. Na pewno fakt, że spódnice i sukienki stawał się coraz krótsze, skracał również systematycznie i nieuchronnie długość kobiecych majtek.  Jednak prawdziwym reformatorem w zakresie „górnej” i „dolnej” bielizny był sport. Bielizna musiała być bardziej wygodna, praktyczna i prostsza.  I tak majtki po kolana, przypinane do gorsetu przeobraziły się w bawełniany model z gumką. 

Po II wojnie światowej noszenie bielizny i uprawianie sportu były już sprawą oczywistą dla kobiet.  Już w latach 50 tych ubiegłego wieku znakomita większość Pań nosiła wysokie, obcisłe i modelujące pośladki i brzuch majtki. Ten okres to także premiera hitu wszechczasów czyli biustonosza typu PUSH -UP. Chwilkę później miała miejsce premiera bardotki, czyli usztywnionego fiszbiną, bardzo mocno wyciętego stanika. Potem było już coraz bardziej kolorowo, stylowo i kreatywnie. Nie licząc niewielkiego epizodu, kiedy to podczas rewolucji obyczajowej pod koniec lat 60 – tych biustonosz został uznany za symbol zniewolenia, aż to dziś jest to najbardziej sensualny symbol kobiecej garderoby.  Ekscentryczni projektanci wyeksponowali biustonosze na zewnątrz! Vivienne Westwood proponowała noszenie biustonoszy na bluzki, a Jean Paul Gaultier zestawiał  je z eleganckimi spodniami od garnituru.

Obecnie obserwujemy powrót stylu vintage, ale też mnóstwo modeli wygodnej bielizny sportowej.   Są modele klasyczne i ekscentryczne.  Odważne i delikatnie zachowawcze.  Jest wszystko. Jest w czym wybierać. Co Was powstrzymuje drogie Panie?